AKKE Bulunduğu her Ülke‘de, o Ülkenin Ticaret ve Sermaye Dünyasıyla ilişki geliştiriyor!
14.03.2016 günü Hessen Ayaleti İş Verenler Kurumları Çatı Örgütü olan

VEREINIGUNG DER HESSISCHEN UNTERNEHMERVERBÄNDE

AKEE’yi temsilen Başkan yardımcısı sayın Ali Çatakçin Toplantıya katıldı. Toplantıda protokolün de, AKEE Asistanı sayın Leylan Uca’da yer aldı.

İş sahası ve sosyal politikalardan sorumlu sayın Dr. Stefan Hoel, Hessen Ayaleti İşveren Kurumları çatı örgütü olarak kendileri hakında bilgi verdi. Görevlerini, Pazar sorunlarına eğilme kadar, aynı zamanda politik sistemin pazara ilişkin tasaruflarınıda sürekli takip edip, hem üyeleri için en uygun imkanları sağlama, ama hemde sosyal ve toplumsal kesimin ihmal edilmemesine dikkat etmek olarak yorumladı.

AKEE’nin amaç ve hedefleri hakında bilgi veren A.Çatakçin, AKEE’nin kürdi kimlik taşıyor olmasının nedenleri üzerinde durdu.

Avrupa ve Dünyanın diğer ülkelerinde Kürdi sermayenin oluşmasının 1980 sonrasına tekabul eden bir gelişme olduğuna dikkat çeken Ali Çatakçin, fakat kürdi sermayenin Arap, Türk yada pers Sermayesi olarak telafuz edildiğini belirtti. AKEE kendi kimliğiyle uluslararası Sermaye dünyasında yer almak istediğini belirterek, AB ülkelerinde örgütlü kürd iş dünyasının bulunduğu ülkenin sosyal, toplumsal ve Ekonomik yaşamlarının bir parçası olduğunu belirtti.

Sayın Stefan Hoehl’in ‘‘AKEE politik bir kurum mu, yada parti politikası güdüyormusunuz, daha yakın olduğunuz bir parti var mı‘‘ şeklindeki sorusuna, A.Çatakçin, ‘‘ Siz ne kadar Parti veya partiler politikasına yakın, ne kadar uzaksanız, bizde o kadar yakınız, o kadar da uzağız. Biz ideolojisi olmayan, Parti siyaseti gütmeyen, fakat toplumsal sorunlara, İnsan hakları ve Hukuk‘a karşı duyarlı olan bir Ticaret kurumuyuz. Partilerin İdeoloji ve siyaseti değil, toplumsal sosyal politikalar ve Pazar ekonomisi politikaları bizi ilgilendirir. Bunun dışında bütün partilere aynı mesafede yakın ve uzağız. Bu anlayışın sonucu olarak da, Kongrelerimize bütün demokratik partilerin temsilcilerini, Yerel ve merkezi siyasi otoritelerin sözcülerini davet ediyoruz.‘‘

Sayın Hoehl, açıklamaya ilişkin memnuniyetlerini bildirerek, ‘‘Ağılıklı olarak Mültecilikten gelme bir Ticaret kurumu olarak bize üye olma baş vurunuzu ve toplumsal yaşama burada daha aktif müdahil olma isteğiniz bir ilk. Bu açıdan çok önemsiyoruz. Baş vurunuz hakında yönetim karar verecek. Ben burdaki görüşmeyi ve ilgi dosyanızı yönetime ileteceğim. İlişkide olacağız.‘‘ söyledi.

Önemli bir toplantı oldu. AKEE ilk defa kendi kimliğiyle, Almanyanın önemli bir Ayaletinin Sermaye kurumları çatı örgütüyle bir görüşme yapıyor. Şayet bu çatı örgütüne üyelik kabul olunursa, AKEE’nin Avrupa Sermayesiyle buluşması daha kolay olacaktır. Zira bu çatı örgütünün şemsiyesi altında 150 tane Alman Ticaret kurumu yer alıyor. Bu bire bir ilişkinin kurulmasının da ilk adımı olarak, oldukça önemli.


Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/22/d525153488/htdocs/clickandbuilds/AssociationofKurdishEmployersinEurope/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997