Kürt işverenler İsveç’te toplantı düzenledi
Merkezi Almanya’da bulunan Avrupa Kürt İşverenler Birliği (AKEE) geçtiğimiz günlerde İsveç’te bir toplantı düzenledi.

AKEE’nin çalışmalarını tanıtmak ve İsveç’teki Kürt işverenlerin örgütlenerek bu çalışmalara katılımlarını sağlamak amacıyla düzenlene toplantıya yaklaşık 35 Kürt işveren katıldı. Stokholm kentindeki Hilton Stokholm Slussen salonunda gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını AKEE yönetim kurulu başkanı Hasan Yirik yaptı.

Katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Hasan Yirik, AKEE’nin niye kurulduğunu ve amaçlarını anlatan bir konuşma yaptı.

AKEE başkanı, kısa sürede başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinde örgütlenmesini devam ettiren ve ciddi bir mesafe kaydeden AKEE’nin amacının Avrupa’da, diaspora’da örgütsüz bir Kürt işverenin kalmaması ve AKEE bünyesinde bu örgütlülüğün giderek kurumlaşması ve gerek Avrupa’da gereksede ülkeye dönük yatırım ve projelerine destek vermek olduğunu ifade etti.

Toplantıya davetli olarak katılan İsveç bölgesinden İsveç Sosyal Demokrat Parti’nin Kürt kökenli milletvekili ve çalışma komisyonu üyesi Serkan Köse’de toplantıda bir konuşma yaptı. AKEE’nin davetinden duyduğu memnuniyetini dile getirerek sözlerine başlayan milletvekili Serkan Köse ‘ Kürt işadamlarının İsveç’te ve Avrupa’da bir araya gelip kendi sorunlarını tartışmaları, kendi sorunlarına ortak çözüm bulmaları ve siyasi kurumlardan beklentileri bizim için çok memnuniyet verici ve anlamlı bir girişimdir.

Bunun için İsveç’te siyaset yapan bir Kürt olarak burada iş yapmak isteyen insanlarımızın sorunlarını dinlemek, onlarla beraber olmak ve onlarla beraber ortak çözüm bulmak benim için gurur verici bir olaydır’ diye konuştu.

Köse, İsveç’te ticaret yapan işadamlarına çağrı yaparak siyasi kurum olarak her türlü desteği sunmaya hazır olduklarını söyledi.

Toplantı Kürt işverenlerin soru ve önerilerini dile getirmelerini ardından sona erdi.


Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/22/d525153488/htdocs/clickandbuilds/AssociationofKurdishEmployersinEurope/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997