AKEE’nin diaspora merkezli başlayan, ama esasında Kürdi sermayeyi, Diaspora ve ülkede örgütlemeyi hedefleyen çalışması, 21 Ekim Varşova toplantısıyla yeni bir sürece girdi.

21 Ekim günü Polonyanın başkenti Varşova’da, AKEE Polonya şübesi, Polonya Ekonomi bakanlığı ve Varşova Üniversitesi öncülüğünde, Kürd-Polonya İş Dünyası Ekonomik Forumu düzenlendi.
Forum’a Ekonomi bakanlığı adına Adam Broten, AKEE Başkanı sayın Seydi Doğan, AKEE başkan yardımcısı sayın Ali Çatakçın, Güney Kürdistan Hükümeti Polonya temsilcisi sayın Ziyad Raoof,Larzaki Üniversitesi Rektörü sayın Artur Wroblewski, Green Energy Turbines Firmasının yönetim kurulu başkanı sayın Lukasy Luniewski, Ekonomi ve Banka siteminden sorumlu Piotr Stolarczyk, Nawakowski Sp. Zoo. S.K.A İnternational firmasının direktörü sayın Karolina Zajeyierska birer konuşma yaptılar.
Ekonomi Bakanlığı sözcüsü sayın Adam Brotan,’’Devletim ve bakalığımın Kürdistana ilişkin somut projelerinin varlığı yanında, Kürdistana yatırım yapacak Firmaları her konuda destekleme kararımızın olduğunu belirtmek isterim’’ sözleriyle başladı. Bu Forumla atılan adımın devam edeceğine inandığını belirtip, ‘’Polonya ve Kürdistanı ilgilendiren daha ileri düzeyde Forum bunu takip edecektir.’’ Sözleriyle konuşmasını noktaladı. Bakanlığının dış bir gezi nedeniyle bu Foruma katılamadığını, fakat bir daha ki Foruma kesinlikle katılacağını belirti.
AKEE başkanı sayın Seydi Doğan AKEE’nin amaç ve hedeflerine ilişkin bilgi vererek, Polonya ve Kürd iş dünyasının ekonomik alanda geliştireceği ilişkinin, hem Kürd coğrafyasında, ama hemde uluslararası alanda da yeni olanakların doğmasına yol açacağını belirtti.
Sayın Ziyad Raoof Güney Kürdistan da yatırım sahaları ve Güney Kürdistanın ekonomik durumuna ilişkin bilgiler verdi.
Ekonomi ve Banka sisteminden sorumlu sayın Piotr Stolarczyk, Kürdistanda ve Polonyada yapılacak yatırımları güvence altına alacaklarını belirterek, yatırımcıları cesaretlendiren açıklamalarda bulundu.
Dubai de da yatırımları olan Green Turbines enerji Firması başkanı sayın Lukasy Luniewski,Kürdistana yönelik yatırım projeleri yanında, kendisinin Kürdistanda yaşanan savaş mağdurlarına yardım ve onların sorunlarını AB göndemine taşıma gibi bir miyonunun olduğunu belirtip, AP Strasburg da yaptığı bir sunumdan kareler sundu.
AKEE başkan yardımcısı sayın Ali Çatakçin, Kürdistan’da yatırım sahalarına ilişkin özet bir sunum yaparak, avantaj ve dez avantajı oluşturan unsurları sıraladı.
Lazarski üniversitesi rektörü sayın Artur Wroblewski, Avrupa da bir Üniversite kurma projesinin hazırlandığını belirterek, ‘’Bu Forum Kürd ve Polon İş dünyasının iş birliği için bir ilk adım. Bu dahada güçlenerek devam edecek. Mart 2017 yılında daha geniş katılımlı bir iş Forumunu’’ düzenleyeceklerini belirtti.
Katılan bütün İş insanları kendi Firmaları hakında bilgi verdi. Polonya Kürd Polon İş insanları forumu aynı zamada bir tanışma Forumuydu.
Forum bileşenleri, birlikte yatırım projeleriyle 2017 forumunda görüşmek kararıyla toplantıyı sonuçlandırdı.


Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/22/d525153488/htdocs/clickandbuilds/AssociationofKurdishEmployersinEurope/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997