AKEE öncülüğünde başlatılan Kürd sermayesini örgütleme faaliyetleri, 01.08.2016 tarihinde Süleymaniye de gerçekleştirilen toplantıyla önemli bir aşama daha kaydetti.
Süleymaniye toplantısını, Kürd ekonomisi için zemin oluşturma ve Kürd sermayesini bir araya getirme de tarihi bir kilometre taşı olarak görmek gerekir.
İlk defa Kürdistanın dört parçası ve diasporadan Kürd İş dünyası temsilcileri bu toplantıda bir araya geldi. Bu toplantıda, hem Kürd Sermayasi ve kürd pazarının içinde bulunduğu durum, hemde kürd sermayesinin uluslararası Sermaye piyasasındaki durumu değerlendirildi.
21. yy Dünya Ekonomik ve Sermaye piyasasında yer almak, kürdistanın kalkınması için liberal Pazar ekonomisini örgütlemek ve dünya pazarında söz sahibi olabilmek için, atılacak adımlar masaya yatırıldı.
Bu toplantının en önemli icraatı:
1-Kürd Ekonomi Konferansı hazırlık komitesi oluşturuldu. Bu Komite de Her parça ve Diaspordan 5’er kişi yer alacak.
2.Komite ilk toplantısını Eylül ayında güney Kürdistanda gerçekleştirecektir.
3.Bu toplantıda(Eylül) bir Sekreterya oluşturulacak ve bu sekretarya bütün çalışmaları denetleyip koordinesini sağlayacak.
4-Her parça ve Diaspora alt çalışma komitelerini oluşturacak, bu komiteler hem en geniş iş çevrelerine, hemde en geniş sivil toplum kurumlarına ulaşarak, Sermaya ve Toplumun üzerinde anlaşmaya vardıkları ortak ekonomik program taslağını hazırlayacaklar.
5-Bütün faaliyetlerin amacı ve hedefi, Kürd Ulusal Ekonomik Konferansının toplanmasına yönelik olacaktır.


Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/22/d525153488/htdocs/clickandbuilds/AssociationofKurdishEmployersinEurope/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997