Esnaflıktan kurumsallaşan sermayeye doğru giden bir hikaye: Avrupa Kürt İşadamları Birliği (AKEE)
Avrupa Kürt İŞ İnsanları Birliği (AKEE), Danimarka´daki Kürt işverenlerle 11 Mart Cuma günü Kopenhagen´de biaraya geldi. Yaklaşık 30´a yakın Kürt işverenin katıldığı toplantı, Kopenhagen merkezine yakın, kin Vedbæk adlı sahil kentinde, First Hotel Marina´da gerçekleştirildi.

Frankfurt’tan Avrupa’ya açılan sağlam bir köprü

26 Ekim 2013 tarihinde Almanya´nın Frankfurt kentinde 40 kisinin üyeliğinde gerçekleştirilen bir toplantı ile başlatılan Association of Kurdish Employers in Europa, AKEE (Avrupa Kürt İş İnsanları Birliği), bugün Avrupa’nın neredeyse tamamında üyeye sahip bir kurum. AKEE´nin Başkanı Seydi Doğan ve Başkan Yardımcısı Salih Acık toplantının ilk bölümünde bir sunum yaptılar. İkinci bölümde Danimarkalı Kürt işverenlerinin sorularına yer verildi. Konuşmasının başında Avrupa Kürt İş İnsanları Birliği´nin kuruluş hikayesini ve bugüne kadar yaptıkları çalışmaları aktaran Seydi Doğan, AKEE´nin merkez bürosunun Frankfurt’ta olduğunu ve şu günlerde Fransa ve İngiltere´de şubeleşmeye gittiklerini aktardı. Bunun yanı sıra Hollanda, İsviçre, Polonya, Luxemburg, Romanya, Avusturya, İtalya, İsveç, Almanya’nın geneli olmak üzere, Avrupa´nın dört tarafında üyelere sahip bir kurum AKEE. Başta Gıda sektörü olmak üzere, AKEE üyelerinin bir çoğu Temel hizmetler sektöründe ve inşaat sektöründe ticari aktiviteler gerçekleştirmekteler.

Seydi Doğan´dan sonra söz alan Salih Acık ise, 2013 yılında kurulan AKEE´nin kuruluş çalışmalarının 3 yıldan fazla bir zaman aldığını, çünkü her ayrıntıyı değerlendirdiklerini, ayakları yere sağlam basan bir kurum oluşturmak esprisinde hareket ettiklerini aktardı. Kuruma kıstasları hakında bilgi veren Açık, yüz kızartıcı işlere karışmamış olmamak önemli bir kıstas olurken, diğer önemli bir özellik ise, ulusallık duygusu olduğunu vurguladı. Salih Acık, AKEE Kürd ulusallaşmasında önemli bir adım ve önemli bir rol oynayacağını vurguladı.

Öz kimlikle ticaret

Toplantıda ilk sözü alan AKEE Başkanı Seydi Doğan, son 3 sene boyunca kendi kimlikleri ile ticaret yapabilmenin ve bu ticarette kendi kimlikleri üzerinde gelişen bir örgütlenmenin gururunu yaşadıklarını aktardı. Kurumsallaşan bir sermaye ile üyelerine sundukları imkanların yanı sıra, sahip olduklari imkanları bir toplumsal kalkınma ve sosyal refah için seferber edeceklerini belirtt. Gerek Avrupa´da gerekse de Kürdistan´ın farklı bölgelerinde gerçekleştirdikleri ticari içerikli görüşmelerde kendi kimlikleri ile katıldıklarını ve Kürtlerin kendi kimlikleri ile ticaret hayatında yer almasının bu anlamda yeni bir durum oldugunu hatırlattı.

Türkiye´de ticaret odaları dışında bakanlık ve müsteşar düzeyinde gerçekleştirdikleri görüşmelerde Kürt kimlikleri ile görüşme talep ettiklerini ve görüştükleri kurumların da kendilerini bu kimlikle muhatap aldıklarını hatırlattı.

 


Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/22/d525153488/htdocs/clickandbuilds/AssociationofKurdishEmployersinEurope/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997