AKEE’nin (Avrupa Kürd İş verenler Birliği) Kürd iş Dünyasını Birleştirme Faaliyetleri Devam ediyor!
AKEE girişimiyle 13 Aralık Cumartesi günü Polonya’nın başkenti Varşova’da Kürd İş İnsanları ve dostlarının katıldığı bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı oldukça coşkulu bir Atmosferde geçti.

Gıda, İnşaat, Otelcilik, Tıb, Tarım, Endüstri ve Teknoloji dalında iş birimlerine sahip 20 Kürd İş İnsanı, Polonya ve İsrail’den yatırımcı dostlarıyla toplantıda yer aldılar. Ev sahibi sıfatıyla toplantının Açılış konuşmasını yapan Kamil Yavuz Polonya’daki Kürd İş İnsanlarının sorunlarını dile getirdi.

Polonya’da iyi bir Kürd dostluğu havasının mevcut olduğuna vurgu yaparak, Kürdi Sermayenin dağınıklığını, örgütsüzlük ve kimliksizliğe bağladı. Konuşmasını Kürdçe yapan AKEE’nin Başkanı sayın Seydi Doğan, konuşmasında Avrupa ve Ülkenin her parçasında dağınık durumda olan Kürd Sermayesinin ne ulusal, nede uluslararası Pazar’daki rolünü oynayamadığına vurgu yaparak, Kürd ulusal sermayesinin en hızlı şekilde örgütlenmesi gerektiğini belirtti. 3 yıllık kuruluş serüveni içinde AKEE’nin Avrupanın bir çok ülkesinde örgütlendiğini belirten sayın Doğan, Polonya’nın bu halkaya eklenecek olmasının AKEE’nin çalışmalarına güç katacağını belirtti.

Başkan sayın Seydi Doğan’dan sonra AKEE’nin ikinci başkanı sayın Ali Çatakçin, Türkçe yaptığı konuşmasını, Kürdi Sermayenin Ulusal Pazar ve Dünya pazarında neden etkili olamadığını, yaptırım gücünün olamadığının sebeplerine ayırdı. İki konuşmacıda Ulusal sermayenin güç ve ağırlık kazanmasının yolunun, Bütün Dünya’ya yayılmış örgütsüz Kürdi sermaye’yi, Kürdistanın dört parçasındaki sermaye ile buluşturmaktan geçtiğini vurguladılar.

Bunun için bütün faaliyetlerinin bu maksada kilitlendiğini belirtip, hedeflerinin sene sonuna kadar Kürd Ekonomi Kongresini toplamak olduğunu vurguladılar. Toplantıya Güney Kürdistan Polonya Konsolosu sayın Nebi Sherkawey katılması, Kürd ulusal birliğinde eksik olan resmi doldurur sembolik bir görüntü oldu. İsrail’li İş İnsanı sayın Avi Leshem ve Polanya’lı İş İnsanı sayın Andreas Kuna dostane önerileriyle toplantıya renk kattılar. Toplantı, Polonya’daki çalışmaların şübe şeklinde örgütlendirilmesi, Polonya’da sayıları beş yüz civarındaki Kürd dostu Akademisyenlerle bir toplantının organize edilmesi kararıyla sonuçlandı. 14 Şubat Pazar günü öğledenevel bezı (Ana Food, King Kebap v.b)Üretim Birimleri gezisiyle Polonya ziyareti son buldu.

 


Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/22/d525153488/htdocs/clickandbuilds/AssociationofKurdishEmployersinEurope/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997